چرا باید همدیگرو سورپرایز کنیم؟

سورپرایز! چرا انتظارات غیر منتظره خوب است؟ و چرا برای ما خوب است؟

اجازه دهید در این مقاله جدا از حالت های مختلف غافلگیر شدن بر، روی مسئله سورپرایز تمرکز کنیم.

یک لحظه سورپرایز یک عمر خاطره!

سورپرایز حالتی که وقتی در مورد آن صحبت می کنیم در مورد ۱ یا ۲ روز ماندگاری صحبت نمی کنیم . زیرا خاطره زیبایی که از غافلگیر کردن می ماند بسیارمهم است. ممکن است شما بارها برای مناسبت های مختلفی گل و یا هدایا گوناگونی برای همسر و یا دوستتان تهیه کرده باشید ، که به احتمال زیا د تعداد زیادی از آن فراموش شده است ، اما زمانی که شما بدون مناسبت کادویی حتی یک شاخه گل رز به عشقتان هدیه می دهید امکان فراموشی آن بسیار پایین است. پس خاطره سورپرایز کردن ماندگار است.

وقتی حس سورپرایز در ما ایجاد می شود از لحاظ روانشناسی و فیزیولوژیکی چه اتفاقی برای ما می افتد؟

در این رابطه سراغ کتاب سورپرایز: آغوش غیر قابل پیش بینی و طراحی غیر منتظره نوشته تانیا لونا رفتیم:

“شوک شدن بخشی از طیف تعجب است و تعجب به عنوان عضوی غیر قابل تفسیر و غیر منتظره طبقه بندی می شود. درواقع زمانی که مغز انتظار چیزی را ندارد و با آن مواجه می شود دچار شوک شده است.”_بخشی از کتاب_  درحقیقت تعجب باعث می شود که انسان برای ۲۵/۱ ثانیه یخ بزند.

حالت بعد از غافلگیر شدن

 بعد از یخ زدن معمولا حالتی در مغر ایجاد می شود که لونا آن را {یافت شگفتی} می نامد.

لحظه ای که باعث می شود انسان در تلاش برای کشف کردن آنچه او را غافلگیر کرده باشد.

و اما گفتیم و گفتیم تا به مهم ترین قسمت مقاله برسیم

تغییر بعد از سورپرایز

شما بعد از غافلگیر شدن به صورت ناخوداگاه چشم اندازتان تغییر خواهد کرد. برای مثال شما منتظر نیستید که کسی به شما هدیه بدهد ولی اکنون این اتفاق دلپذیر برای شما افتاده است ، پس شما به فکر تغییر کل رابطه خواهید افتاد.

اگر از چیزی مثبت غافلگیر شوید احساس شادی شدیدی نسبت به آنچه شما را غافلگیر کرده بود خواهید داشت و به همین ترتیب برای حالت منفی.

در واقع زمانی که شما سورپرایز می شویدبرای بهتر یا بدتر شدن احساسات شما تا ۴۰۰ درصد رشد می کند. حالتی که تیم تحقیق ژمینو آن را سورپرایز ۴۰۰ می نامد.

نظریه سورپرایز 400

پس توجه داشته باشید که یک سورپرایز خوب و به یادماندنی به چه اندازه می تواند در کیفیت و حتی دوام رابطه موثر باشد و شما در رابطه تان گامی به بزرگی ۴۰۰ پله برخواهید داشت.

دیدگاهتان را بنویسید